Sprawdź wpisy DNS domeny

Sprawdź jak to działa i przetestuj swoją stronę

Gotów sprawdzić na własnej skórze?

Podaj URL i sprawdź wpisy DNS dla podanej domeny.

Wpisy DNS co to jest?

Zanim zaczniemy mówić o serwerach DNS, porozmawiajmy o samej technologii DNS (Domain Name System). DNS to technologia, która umożliwia przeglądarkom, takim jak: Firefox, Chrome lub Edge znalezienie witryny żądanej przez użytkownika po jej nazwie.

Jak działa DNS?

Zasada działania DNS jest podobna do znajdowania i dzwonienia do kontaktów z książki telefonicznej smartfona. Szukamy nazwiska, wciskamy "zadzwoń", a telefon łączy nas z wybranym abonentem. Oczywiste jest, że smartfon nie używa nazwiska osoby podczas rozmowy, połączenie jest możliwe tylko pod numerem telefonu. Jeśli zostanie wpisane imię i nazwisko bez numeru telefonu, nie będzie możliwości, by zadzwonić do tej osoby.

To samo dzieje się z witryną. Każda nazwa witryny odpowiada zestawowi liczb w formacie 000.000.000.000. Ten zestaw nazywa się adresem IP, przykład prawdziwego adresu IP to 192.168.0.154 lub 203.113.89.134.

Gdy użytkownik wprowadzi nazwę witryny, np. google.com, w pasku adresu przeglądarki, komputer żąda adresu IP tej witryny na specjalnym serwerze DNS i po otrzymaniu prawidłowej odpowiedzi otwiera samą witrynę.

Co to są strefy DNS?

W tym artykule rozważamy tylko opcję "jedna domena - jeden adres IP" W rzeczywistości sytuacja może być bardziej skomplikowana. Tak więc kilka zasobów może być powiązanych z określoną nazwą domeny - witryną internetową i serwerem pocztowym. Zasoby te mogą mieć różne adresy IP, co umożliwia zwiększenie niezawodności i wydajności witryny lub systemu pocztowego. Występują witryny i subdomeny, których adresy IP również mogą być różne.

Wszystkie te informacje o połączeniu strony, subdomenach, systemie pocztowym są przechowywane w specjalnym pliku na serwerze DNS. Jego zawartość jest nazywana strefą DNS. Plik zawiera następujące typy rekordów:

  • A - adres zasobu internetowego, który jest powiązany z określoną nazwą domeny.
  • MX - to adres serwera pocztowego.
  • CNAME - najczęściej ten typ rekordu służy do łączenia subdomeny.
  • NS - to adres serwera DNS, który odpowiada za zawartość innych rekordów zasobów.
  • TXT - wszelkie informacje tekstowe o nazwie domeny.
  • SPF - dane wskazujące listę serwerów, które znajdują się na liście zaufanych do wysyłania wiadomości e-mail w imieniu określonej domeny.
  • SOA to oryginalny rekord strefy, który określa informacje o serwerze i zawiera informacje o szablonie dotyczące nazwy domeny.

A co z nowymi domenami?

Po zarejestrowaniu nazwy domeny należy "powiedzieć" o tym serwerom DNS. Aby to zrobić, trzeba zarejestrować rekordy zasobów, co zwykle odbywa się w panelu administracyjnym dostawcy hostingu lub dostawcy domeny.

Za około dzień rekordy DNS zostaną zarejestrowane na serwerze lokalnym, a także trafią do rejestrów wszystkich innych serwerów DNS.

Gdy tak się stanie, nowa domena otworzy się normalnie w przeglądarce. "DNS witryny", jak czasem błędnie nazywa się nazwę domeny, będzie aktywny.

Jaki jest najprostszy sposób na sprawdzenie wpisuw DNS?

Najprostszy sposób - aby sprawdzić rekordy DNS swojej domeny skorzystaj z powyższego darmowego narzędzia.

powrót do listy Zastosowań