Czy Moja strona znajduje się na czarnej liście?

Sprawdź jak to działa i przetestuj swoją stronę

Gotów sprawdzić na własnej skórze?

Mogą Państwo podać adres strony www i dowiedzieć się, czy strona znajduje się na czarnej liście Google Safe Search lub na którejkolwiek z list spamerów RBL.

Co trzeba wiedzieć o czarnych listach?

Czarna lista (black list) to baza danych zablokowanych adresów IP i domen, które wysyłały spam lub wirusy. Celem czarnych list jest ochrona użytkowników przed podejrzanymi wiadomościami e-mail.

Na przykład trafiają tam ci nadawcy, którzy wysyłali e-maile oznaczane przez użytkowników jako spam. Jeśli adres IP lub domena trafiła na czarną listę, e-mail w ogóle nie trafi do odbiorcy lub znajdzie się w spamie.

Istnieją dwa rodzaje czarnych list: na podstawie domeny i adresu IP.

Dostawcy poczty e-mail i usługi antyspamowe nie weryfikują każdej listy. Łączą informacje z różnych czarnych list ze swoimi danymi, aby określić reputację nadawcy.

Listy oparte na domenie nadawcy. Do tej grupy trafiają domeny zawarte w podejrzanych linkach w treści wiadomości e-mail. Jeśli Państwa wiadomość zawiera link do zablokowanej witryny, może trafić do spamu.

Listy oparte na adresach IP. Adresy są umieszczane na czarnej liście na podstawie danych pułapek spamowych i skarg użytkowników. Jeśli mailingi są wysyłane z adresu IP na nieaktywne adresy lub użytkownicy wysyłają listy do spamu, to taki adres IP jest blokowany.

Domeny i adresy IP znajdują się na czarnej liście z powodu występowania spam-pułapek i skarg użytkowników

W celu wykrycia spamerów czarne listy wykorzystują informacje o skargach użytkowników i pułapkach spamowych - "martwych" adresach e-mail. Mogą to być adresy użytkowników, które nie były aktywne od ponad roku lub specjalnie stworzone, czyli tzw. "czyste" pułapki.

Operatorzy pocztowi umieszczają utworzone adresy pułapek na zasobach - forach i blogach, gdzie można gromadzić bazę adresów do dalszej sprzedaży. Jeśli mailing jest wysyłany na takie adresy, to nadawca trafia na czarną listę w 95% przypadków.

"Martwe" adresy e-mail to coś innego. Porzucony adres zostaje zamrożony przez dostawcę i, jeśli zdecydujemy się wysłać na niego list, otrzymamy informację o błędzie. To, jak długo adres e-mail będzie zamrożony i jak długo nadawca będzie otrzymywał informacje o błędzie, zależy od serwisu.

Na przykład w przypadku google.pl taki okres trwa co najmniej 1 rok. Następnie niektóre z tych adresów są przywracane i zaczynają otrzymywać wiadomości przychodzące, ale działają już jako pułapka. Wpadnięcie w taką pułapkę wyrządza mniej szkód, niż wpadnięcie w czystą pułapkę, ale nadal wpływa na reputację strony wysyłającej listy. To mówi dostawcy poczty e-mail, że nie jakość bazy subskrybentów nie jest odpowiednio monitorowana. Jeśli często będzie się powtarzać trafianie do pułapek, można znaleźć się na czarnej liście.

Nie da się uniknąć skarg na spam, ponieważ ktoś może przypadkowo oznaczyć list jako spam, ktoś inny może nie znaleźć przycisku "Anuluj subskrypcję". Dostawcy to rozumieją, dlatego opracowano normę - dopuszczalny odsetek skarg to 0,1-0,2%. Zaleca się utrzymanie wskaźnika skarg w tych granicach.

Jak sprawdzić, czy adres IP i domena znajdują się na czarnej liście?

Nawet, jeśli jakość bazy danych jest monitorowana i nie otrzymuje się skarg na spam powyżej normy, nadal można znaleźć się na czarnej liście w przypadku, gdy dodało się link do zablokowanej strony lub użyło adresu IP z czarnej listy.

IP może być stary i nie zawsze mieć dobrą historię. Równolegle mogą z niego korzystać właściciele kasyn online, sprzedawcy tabletek na potencję i inni spamerzy. Dlatego należy sprawdzić, czy nie znajduje się na czarnych listach.

W celu weryfikacji można skorzystać z formularza znajdującego się na tej stronie u góry.

Jaki jest najprostszy sposób na sprawdzenie list spamerów RBL oraz Google Safe Search?

Najprostszy sposób sprawdzenia, czy Państwa strona www nie znajduje się na czarnej liście spamu - użycie darmowego narzędzia powyżej.

powrót do listy Zastosowań