Uzyskaj informacje na temat domeny internetowej – ile ma lat, kiedy została zarejestrowana, gdzie jest utrzymywana, kiedy wygasa oraz kto jest jej właścicielem.
W tym artykule omówimy w prosty sposób przeznaczenie nazwy domeny oraz to, czym ona jest w informatyce i w Internecie. Zdefiniujmy termin "domena".
Przeanalizujmy, czym domena różni się od strony internetowej i dlaczego strona potrzebuje domeny.
Domena to nazwa witryny. Wpisując w wierszu przeglądarki określoną kombinację, na przykład "hotmnt.pl", dostaniemy się na potrzebną nam witrynę.
Domena (nazwa domeny, adres domeny) to w prostych słowach "nazwa" witryny.
Pojęcia "domena" i "witryna" są często mylone, ale to nie to samo. Witryna to strona internetowa, która jest wyświetlana w Internecie, czyli treść. Domena witryny internetowej to jej unikalny "adres". Jeśli witryna nie ma domeny, użytkownicy po prostu nie znajdą do niej drogi i nie zobaczą treści.Wszystkie domeny są ułożone hierarchicznie: składają się z części (poziomów).
Domeny trzeciego poziomu są tworzone na podstawie domen drugiego poziomu, a domeny drugiego poziomu są tworzone na podstawie domen pierwszego poziomu.
Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom domen:
Kiedy użytkownik wpisuje nazwę domeny w przeglądarce, przeglądarka internetowa używa DNS (Domain Name Server), aby znaleźć tę stronę w Internecie. Można to porównać z przeglądaniem książki telefonicznej w celu znalezienia żądanego numera telefonu.
Whois to usługa, która umożliwia sprawdzenie dowolnej domeny drugiego poziomu w celu znalezienia danych kontaktowych administratora (właściciela) domeny.
W wyniku weryfikacji użytkownik może w danym przypadku przypadku otrzymać następujące informacje o właścicielu domeny: imię i nazwisko/nazwa firmy, adres, e-mail kontaktowy, numer telefonu, a także dane kontaktowe do celów administracyjnych i technicznych.
Z pomocą WHOIS możesz otrzymać informacje o właścicielu domeny i jej dacie wygaśnięcia.
Najprostszy sposób sprawdzenia domeny- użycie darmowego narzędzia powyżej.