Sprawdź domenę internetową (whois)

Sprawdź jak to działa i przetestuj swoją stronę

Gotów sprawdzić na własnej skórze?

Uzyskaj informacje na temat domeny internetowej – ile ma lat, kiedy została zarejestrowana, gdzie jest utrzymywana, kiedy wygasa oraz kto jest jej właścicielem.

Co to jest domena (nazwa domeny)?

W tym artykule omówimy w prosty sposób przeznaczenie nazwy domeny oraz to, czym ona jest w informatyce i w Internecie. Zdefiniujmy termin "domena".

Przeanalizujmy, czym domena różni się od strony internetowej i dlaczego strona potrzebuje domeny.

Domena to nazwa witryny. Wpisując w wierszu przeglądarki określoną kombinację, na przykład "hotmnt.pl", dostaniemy się na potrzebną nam witrynę.

Domena (nazwa domeny, adres domeny) to w prostych słowach "nazwa" witryny.

Pojęcia "domena" i "witryna" są często mylone, ale to nie to samo. Witryna to strona internetowa, która jest wyświetlana w Internecie, czyli treść. Domena witryny internetowej to jej unikalny "adres". Jeśli witryna nie ma domeny, użytkownicy po prostu nie znajdą do niej drogi i nie zobaczą treści.

Z czego składa się nazwa domeny?

Wszystkie domeny są ułożone hierarchicznie: składają się z części (poziomów).

Domeny trzeciego poziomu są tworzone na podstawie domen drugiego poziomu, a domeny drugiego poziomu są tworzone na podstawie domen pierwszego poziomu.

Przyjrzyjmy się bliżej rodzajom domen:

  • Domena drugiego (trzeciego, czwartego itd.) poziomu lub subdomena - lewa strona domeny do kropki. W praktyce jest to dowolna kombinacja znaków, która zostanie wymyślona dla nazwy przyszłej strony (youtube.com, hotmnt.pl).
  • Domena lub strefa domeny pierwszego poziomu to prawa strona domeny po kropce. Ta część nie może być ustawiona przez nikogo innego niż ICANN. Rejestrując "domenę", jest wymyślana domena drugiego poziomu i wybierana strefa. Mogą być geograficzne (.PL - Polska, .EU - kraje UE, .AC - Wyspa Wniebowstąpienia itp.) lub tematyczne (od jednych z pierwszych, do których zaliczyć można .COM. - sferę handlową lub .BIZ - sferę biznesową po nowe typu gTLD: .FLOWERS, .HEALTH, .DZIECI itp.).
  • Domena poziomu zerowego to kropka po strefie domeny (hotmnt.pl.), która nie jest wyświetlana w pasku adresu i jest pomijana podczas wprowadzania domeny w wierszu przeglądarki.

Kiedy użytkownik wpisuje nazwę domeny w przeglądarce, przeglądarka internetowa używa DNS (Domain Name Server), aby znaleźć tę stronę w Internecie. Można to porównać z przeglądaniem książki telefonicznej w celu znalezienia żądanego numera telefonu.

Co się stanie, jeśli domena nie zostanie odnowiona w terminie?

Jeśli domena nie zostanie odnowiona przed końcem okresu jej rejestracji, delegacja domeny zostaje zawieszona i rozpoczyna się okres, w którym nie jest możliwe przeprowadzenie jakichkolwiek operacji z nazwą domeny, z wyjątkiem jej przedłużenia. Okres ten trwa około 30 dni, w zależności od strefy, w której domena została zarejestrowana.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby śledzić, by okres obowiązywania domeny nie wygasł i przedłużać go na czas. Aby uzyskać informacje o domenie, trzeba skorzystać z Whois, dla Państwa wygody dodaliśmy powyżej narzędzie do uzyskania informacji o domenie z usługi Whois.

Co to jest Whois?

Whois to usługa, która umożliwia sprawdzenie dowolnej domeny drugiego poziomu w celu znalezienia danych kontaktowych administratora (właściciela) domeny.

W wyniku weryfikacji użytkownik może w danym przypadku przypadku otrzymać następujące informacje o właścicielu domeny: imię i nazwisko/nazwa firmy, adres, e-mail kontaktowy, numer telefonu, a także dane kontaktowe do celów administracyjnych i technicznych.

Jak sprawdzić właściciela, datę wygaśnięcia domeny i rejestratora?

Z pomocą WHOIS możesz otrzymać informacje o właścicielu domeny i jej dacie wygaśnięcia.

Najprostszy sposób sprawdzenia domeny- użycie darmowego narzędzia powyżej.

powrót do listy Zastosowań